czwartek, 10 lipca 2014

Obanos i Puente la Reina


Obanos i Puente la Reina to dwie hiszpańskie miejscowości w regionie Nawarry, położone około 20 km od Pampeluny.
Obanos powstało w XIII wieku i do dziś zachwyca średniowieczna zabudową.


Uwagę zwiedzających przykuwa kościół św. Jakuba, ale - uwaga - ta neogotycka świątynia powstało na początku XX wieku.


Z Obanos  już tylko kilka kroków do Puente la Rainha miasta założonego w XII wieku przez Alfonso I El Batallador (Alfons I Waleczny), który nadał mu nazwę mostu Puente la Reina (Most Królowej) wybudowanego wiek wcześniej.


Miast wzięło swoją nazwę od żony króla Sancho III z Nawarry – królowej Dona Mayor.


To z jej polecenia został zbudowany w XI wieku, na terenie dzisiejszej Puenta la Reina, most z siedmioma łukami.


Jeden z nich znajduje się pod ziemią, a oczom ukazuje się sześć łuków o różnych wielkościach. Mniejsze łuki wraz z większymi (łuki główne) mają dodawać lekkości całej konstrukcji, ale przede wszystkim ich zadaniem jest przepuszczanie wody -  jest jej za dużo w okolicznych rzekach.


Most ma 110 m długości i został postawiony nad rzeką Rio Arga, aby ułatwić pielgrzymom podróżowanie do Santiago de Compostela (wybudowano go wzdłuż Camino de Santiago). Most jest najbardziej majestatycznym i jednym z najpiękniejszych przykładów stylu romańskiego. 


W momencie, gdy został wybudowany znajdowały się na nim trzy wieże obronne, które miały strzec bezpieczeństwa tego miejsca. Na jednej z nich widniał posąg Czarnej Madonny.


Według legendy, mały ptak z gatunku txori przylatywał do posągu każdego dnia. Oczyszczał go z pajęczyn i mył wodą zebraną małym dziobem z rzeki Arga.


Uliczki tego intrygującego miasteczka są wąskie, kręte i panuje w nich lekki mrok. Odczuwa się tutaj klimat średniowiecznych czasów.


Warto wybrać się na spacer ulicą Rua Mayor, by trafić do najpiękniejszych zabytków Puente la Reina.


Co ciekawe, miasto jest zbudowane wokół swoje głównej ulicy, a nie wokół zamku (jak w przypadku innych średniowiecznych miejscowości).


Na głównym placu Plaza Mayor (zwany też Plaza Mena) znajduje się galeria z XVIII wieku oraz budynek Casa de los Cubiertos.


Warto też zwiedzić kościół Iglesia de San Pedro z XIV wieku, gdzie znajdują się zachwycające ołtarze, a także klasztor del Comendadores Espiritu Santo.


Oddalając się od centrum miasta, na szczycie Alto del Perdon (Sierra del Perdon), możemy podziwiać Pomnik Pielgrzymów (El Monumento a la Caravana Peregrina), który pochodzi z XX wieku. Przedstawione tu zostały wizerunki pielgrzymów pokonujących opór wiatru.
W Puente la Reina znajduje się kościół ku czci św. Jakuba - Iglesia de Santiago El Mayor.


Został on zbudowany w XII wieku, a w późniejszych epokach rozbudowano go (głównie w XV wieku, kiedy dodano elementy w stylu gotyckim).


Można podziwiać niezwykłe wejściowe drzwi w stylu romańskim, które uwidaczniają również wpływy arabskie.


Kościół postawiony został na planie krzyża łacińskiego, a w środku znajduje się ołtarz z XVIII wieku.


Zwiedzający mogą podziwiać także imponujące posągi św. Jakuba Apostoła oraz św. Bartłomieja.

Brak komentarzy: