poniedziałek, 22 lutego 2010
Pomata
Podróżując po Peru w wielu miejscach znajdujemy prawdziwe perełki architektoniczne, które jednak są mało znane. Ich piękno pozostaje w cieniu takich miejsc jak Machu Pichu, Cusco, jezioro Titicaca, Nazca.
Jadąc z Puno do Boliwii, wzdłuż brzegu jeziora Titicaca, po pokonaniu 105 kilometrów przejeżdża się przez małą miejscowość zwaną Pomata. Jest to jedno z wielu niewielkich peruwiańskich miasteczek. Jednak właśnie w nim znajduje się jedna z perełek architektonicznych.
W XVIII wieku dominikanie zbudowali nad brzegiem jeziora Titicaca kościół z czerwonego kamienia pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Patrząc z głównego placu miasta nie dostrzega się nic szczególnego, co by go wyróżniało. Nawet czerwony kamień jest normalnością w suchym, wypalonym przez słońce krajobrazie okolicy. Dopiero kiedy podchodzimy bliżej do kościoła dostrzegamy bogato zdobioną fasadę - kościół oczarowuje swoją prostotą i pięknem.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgbAbbiY0zJFyOgjZphZEpM4kc-16bKwOoVqQXnfjFWW4Wqf5_Li9z88W3alRObfkRHTQwSCQw3B8jpvuhuDkgvz8aEgFhH9np-5Nr72uLTvQWQBvXjIiWgIt0MVh5sS7R6hEEzDmeQdkR9/s320/3.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgUWXy-ux0YfRsc1ASrhgBC_F7hPTTBE6FKJxEAALZnCg8tHZLzNblLgfev1NWdD1EUJpJQ7I_TVtWRAcQ9Ft_P0cbcyuS5yT3PQ0FmrKFv9zZb5GzEaM8u59O_AIZnoy3RJdhMcfMAgIU7/s320/4.JPG)
Małe drewniane drzwi prowadzą do wnętrza świątyni.
Przez alabastrowe okna wpadają promienie słoneczne. Ściany, bogato zdobione indiańskimi motywami, przyciągają uwagę.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgFnV39vc6H2b-FfuhyphenhyphenZU0V3FEOuczq5vnUPqPzIlNRlqyu7M5QAmI7h_Alj8W9H2ycC-gwSHVlhRo_tugmyIvoxAyXpxXb2LGdTsvD9CGknhFs-5aOnkNnzedj0FK3woQ8cOzWj_nfR6S-/s320/6.JPG)
Po lewej stronie drewniana ambona. Już dawno minęły czasy jej świetności, jednak w dalszym ciągu widać kunszt jej twórców.
Boczne ołtarze z ubranymi figurkami świętych przypominają o okresie hiszpańskich kolonizatorów.
Główny ołtarz potwierdza regułę, że tylko najważniejsze zabytki korzystają z narodowych funduszy konserwacyjnych. W bogato rzeźbionym w drewnie ołtarzu pozostały jeszcze ślady złocenia i troski artystów sprzed trzech wieków o piękno swojego kościoła.
Etykiety:
Ameryka Południowa,
Artur Karbowy,
jezioro Titicaca,
kościół,
Peru,
pomata,
sztuka indjańska,
Titicaca
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz