czwartek, 30 września 2010

Copacabana w Boliwii

Dla wielu Copacabana to piękna plaża w Rio de Janeiro o której była mowa w poprzednim poście. Jednak w miejscowości Copacabana w Boliwii, o plaży w Rio de Janeiro mówi się Copiacabana.

Oczywiście jest to trochę zgryźliwa uwaga, być może czyniona za względu na sławę tej dzielnicy Rio de Janeiro, faktem jest jednak że plaża i dzielnica w Rio zawdzięczają swoją nazwę maryjnemu sanktuarium w Boliwii położonemu nad jeziorem Titicaca.

Właśnie nad tym malowniczym jeziorem, przy jego południowym brzegu, na wysokości 3841 m n.p.m., około 150 km od La Paz, tuż przy granicy peruwiańskiej leży miasto Copacabana. Nazwa, którą w dialekcie Aymara wymawia się kota kahuana oznacza „widok na jezioro”.
Miasto to jest odwiedzane przez turystów ze względu na znajdujący się w nim port, z którego można udać się na Wyspę Słońca (Isla del Sol), o której już opowiadałem na blogu. Poza jeziorem Titicaca, najważniejszą atrakcją turystyczną miasta jest cudowna katedra wzniesiona w stylu mauretańskim w latach 1605 – 1820.

W tej świątyni znajduje się figurka Virgem de Copacabana (Dziewicy z Copacabany). Główny ołtarz jest bogato rzeźbiony i złocony (jak to zwykle bywa nie wolno we wnętrzu kościoła robić zdjęć).

Przed oblicze figurki Dziewicy z Copacabana przybywają najliczniejsze boliwijskie pielgrzymki, stąd też wielkość kościoła, który jest nieproporcjonalnie ogromny w porównaniu z wielkością miasta.

Wielu mieszkańców Boliwii, po zakupieniu nowego samochodu przystraja go kolorowo i pielgrzymują całą rodziną na sobotnią Mszę Świętą do katedry w Copacabanie. Ma to m.in. chronić całą rodzinę od wypadków samochodowych. W każdą sobotę po Mszy św. odbywa się uroczyste święcenie pojazdów, które również warte jest obserwacji.

Przed katedrą można kupić miniaturki samochodów upamiętniające to, ważne w życiu rodzinnym, wydarzenie.



I właśnie przeniesienie kopii tej figurki do miejscowości Sacopenapã koło Rio de Janeiro dało początek dzisiejszej dzielnicy Copacabana.


Figurka Maryi z Copacabana została wykonana przez indiańskiego rzeźbiarza Francisco Tito Yupanaui - ona jest też patronką Boliwii. Od strony północnej nad miastem góruje wzgórze Cerro Calvario, do którego prowadzi droga krzyżowa.

Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolice Copacabany i jezioro Titicaca.


Wzgórze odwiedzane jest licznie przez pielgrzymów odbywających drogę krzyżową, a czasami udających się do szamanów, praktykujących wzdłuż drogi krzyżowej i na szczycie wzgórza.


Miasteczko jest małe, urocze i posiada swój klimat. Odwiedziny na miejscowym codziennym targu to prawdziwa rozkosz dla miłośników egotycznego stylu życia, gdzie każdy towar jest dostępny po uprzednim targowaniu się. 



Miasteczko ma kilka hoteli o niskich cenach i przyzwoitym poziomie. Z kulinarnych dzieł warto posmakować pstrąga (truta), który uchodzi za miejscową specjalność i jest niespotykanie dobry i tani.

czwartek, 23 września 2010

Copacabana

Kto jedzie do Rio de Janeiro obowiązkowo musi znaleźć się na Copacabana. Ta dzielnica znana jest z długiej na cztery kilometry plaży.
Są tacy, co mówią, że każda plaża jest jednakowa, jedyna różnica czy jest piaszczysta czy też kamienista.
Copacabana to piękna, szeroka, piaszczysta plaża, na której w ostatnich latach zamieniono liche budki barowe w eleganckie punkty sprzedaży napojów i jedzenia z piwnicami, w których znajdują się czyste, nowoczesne łazienki z prysznicami i schowkami na ubrania.
Na zwolenników oceanicznych kąpieli czeka orzeźwiająca woda oraz boiska do piłki siatkowej i nożnej. Ci natomiast, którzy wolą plażę oglądać z daleka, mogą w cieniu palm delektować się wodą kokosową albo caipirinhą.

Do połowy XVIII wieku dzisiejsza Copacabana była małą, rybacką osadą, zwaną Sacopenapã. Nazwa została zmieniona po wybudowaniu kaplicy, w której umieszczono kopię boliwijskiego obrazu Matki Bożej z Copacabana.


Miejsce to, mimo trudnego dostępu, było zalecane przez lekarzy jako idealne do odpoczynku i odzyskania sił. Do Rio de Janeiro osada została wcielona 6 lutego 1842 roku, kiedy otwarto tunel między Botafogo i Copacabana.


W 1906 roku otwarto Avenida Atlantica, ulicę biegnącą wzdłuż plaży, przy której wznoszą się liczne restauracje i hotele. W dzielnicy, która zajmuje powierzchnię 7,84 km², znajduje się 96 ulic oraz trzy favele, które przyczepione są do skał okalających dzielnicę.

Mimo że Copacabana jest jedną z najsłynniejszych plaż świata ciągle jest ona miejscem skąd każdego poranka grupa rybaków wyrusza na połowy.
Obecnie jest to dzielnica w Rio de Janeiro, w której mieszka największa liczba emerytów i rencistów.

Plaża z dwóch stron ograniczona jest naturalnymi wzniesieniami skalnymi. Z jednej strony są to góry przy bulwarze Księżnej Izabeli, a z drugiej skała zamieniona w twierdzę Copacabana (Forte de Copacabana).


Plaża Copacabana to nie tylko miejsce spacerów, kupna pamiątek, ale również miejsce, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Tutaj w noc sylwestrową gromadzi się rok rocznie ponad dwa miliony osób, aby oglądać pokaz sztucznych ogni i wspólnie radować się z powitania Nowego Roku.
Na plaży odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej. Tutaj odbywały się koncerty takich sław muzyki jak: The Rolling Stones, Rod Stewart, Lenny Kravitz.

Tutaj znajduje się ponad osiemdziesiąt hoteli, a wśród nich te najsłynniejsze i najdroższe w Rio de Janeiro ze słynnym Copacabana Palace na czele. Copacabana Palace otwarty w 1923 roku jest uważany za jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Brazylii i Ameryce Łacińskiej. Został zaprojektowany przez francuskiego architekta Josepg Gire, który inspirował się hotelem Negresco i Carlton z Cannes. W jego pokojach mieszkały czołowe brazylijskie i międzynarodowe sławy.


Spacerując po plaży zawsze spotkamy ulicznych handlarzy, chcących sprzedać różne pamiątki z Brazylii oraz wszelkie artykuły, które mogą przydać się na plaży.

W ciągu dnia o każdej porze spotkamy osoby uprawiające różne sporty, a wieczorem zakochane pary spacerujące po promenadzie.


Charakterystyczne biało-czarne kamienie, tworzące fale na chodniku promenady, stały się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem plaży.


W latach 1930 – 1950 Copacabana gromadziła wielu artystów, co zaowocowało powstaniem licznych piosenek, książek i obrazów wychwalających piękno plaży. Tutaj narodził się muzyczny kierunek zwany bossa-nova.